10. OKTOBER - SVETOVNI DAN DUŠEVNEGA ZDRAVJA
Spoštovani,
obeležitev svetovnega dneva preprečevanja samomora (10. september) letos že tretjič zapored poteka pod geslom »Ustvarjajmo upanje z dejanji«. Geslo je usmerjeno v povečanje zaupanja ter zavedanja vsakega izmed nas, da lahko tudi naša dejanja, ne glede na to, kako majhna ali velika so, pri nekom, ki se spopada s stisko, obudijo upanje in rešijo življenje.
V Sloveniji sta v letu 2022 zaradi samomora umrli 402 osebi (321 moških in 81 žensk), na Koroškem 20 oseb, od tega 18 moških in 2 ženski. Visoko razmerje med spoloma pri nas še posebej izstopa. Kljub temu, da opažamo trend upadanja, je samomorilni količnik (število samomorov na 100 000 prebivalcev) na Koroškem še vedno višji od slovenskega. Dejavniki, ki vplivajo na razlike so številni in se prepletajo, od socialno - ekonomskih, okoljskih. Tudi alkoholna "kultura" severovzhodne Slovenije povečuje tveganje za samomor. Naša prizadevanja morajo biti še naprej usmerjena v destigmatizacijo iskanja pomoči in omogočanje boljše dostopnosti služb na področju duševnega zdravja.
Celotno sporočilo in več podatkov je dostopnih na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Ob tem smo na NIJZ OE Ravne na Koroškem v sodelovanju z Mladinskim svetom Ravne na Koroškem pripravili pobudo "Tisto dobro med nami", v okviru katere bomo med 10. septembrom in 10. oktobrom 2023 zbirali fotografije, risbe, misli, zapise ..., torej vsa tista velika in majhna dejanja, pozornosti, ki kažejo na naše sočutje, skrb za sočloveka in skupnost, kar se je pokazalo tudi ob nedavnih poplavah. Vse to vliva upanje, da zmoremo kot skupnost ob težkih trenutkih poskrbeti drug za drugega. Iz zbranih prispevkov bomo ob koncu akcije pripravili potujočo razstavo. Več v priloženem letaku.
Veseli bomo, če boste idejo o zbiranju izdelkov posredovali bližnjim, sodelavcem, prijateljem, svojcem, da bomo čim večkrat iskali in spodbujali dobro med nami.
Jerneja Lorber, univ. dipl. soc. ped.
Regijska koordinatorica za duševno zdravje
Program MIRA, Nacionalni program duševnega zdravja