1. NOVEMBER - DAN SPOMINA NA MRTVE
Žalostno je, ko pogrešaš drago osebo in veš, da je nikoli več ne boš videl … Tistega, ki ti je podaril veliko lepega, tistega, s katerim si doživel veliko lepega …
1. november, dan spomina na mrtve oziroma dan mrtvih, je državni praznik, ko se spomnimo vseh pokojnih, na pokopališča odnašamo rože in sveče.
Misel o praznovanju vseh svetnikov (in ne več samo mučencev) je dobila oprijemljiv izraz, ko je papež Gregor III. (731-741) pri sv. Petru v Rimu posvetil posebno kapelo v čast Odrešeniku, njegovi Materi, vsem apostolom, mučencem in vsem svetnikom.
Papež Gregor IV. (827-844) je praznik izrecno iz 13. maja preložil na 1. november in ukazal, naj se slovesno praznuje v vesoljni Cerkvi. Prvo pričevanje, da so v Rimu praznik vseh svetnikov obhajali 1. novembra, pa imamo že iz časa pred letom 800. Razlogi, zakaj je Cerkev uvedla praznik vseh svetih, nastajajo že kmalu po uvedbi: število svetnikov je tako narastlo, da se ni bilo več mogoče spominjati vsakega posebej v bogoslužju.
Vsi sveti, praznik vseh svetnikov in rajnih, so bili v Sloveniji po 2. svetovni vojni najprej preimenovani v dan mrtvih, v dan spomina na mrtve pa se je z zakonom o praznikih preimenoval leta 1990.
»Kogar imaš rad, nikoli ne umre – le daleč je.«